Zdecydowaliśmy się na zakup jakiegoś produktu na raty, chcemy wziąć kredyt na remont lub nawet zakup mieszkania lub potrzebujemy gotówki na każdy inny dowolny cel – i co dalej?

Skąd wziąć dodatkowe pieniądze na pokrycie większych lub nieoczekiwanych wydatków?

Chcąc sfinansować jakiś produkt czy usługę możemy się oczywiście wstrzymać, aż pieniądze uda nam się odłożyć lub spróbować jakoś zwiększyć nasze dochody. Jednak, jeśli potrzebujemy pieniędzy dosyć szybko najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczka – możemy spróbować pożyczyć pieniądze od rodziny lub przyjaciół, jeśli jednak nam się to nie uda zawsze możemy zwrócić się o pożyczkę do instytucji finansowych.

Jakich formalności należy dopełnić zanim bank udzieli nam pożyczki, czyli czym jest zdolność kredytowa?

Bank nie udziela kredytu każdemu i zawsze, nie podejmuje pochopnych decyzji. Sprawdza przed podjęciem decyzji kredytowej wiele czynników – między innymi, czy mamy stałe źródło dochodu, czyli od jak dawna i na jaki rodzaj umowy jesteśmy zatrudnieni u naszego pracodawcy. Sprawdza również, czy regularnie i w jakiej kwocie spływa na nasz rachunek wynagrodzenie, może nas również poprosić o dostarczenie od pracodawcy zaświadczenie o dochodach lub sam potwierdzać dostarczone przez nas informacje kontaktując się z nim. Dodatkowo pracownik banku zawsze pyta o zobowiązania, które posiadamy w innych instytucjach, każda rata na sprzęt i rata kredytu gotówkowego sprawia, że nasza zdolność kredytowa się zmniejsza. Poza ratami kredytu, który już spłacamy, na kwotę kredytu, którą możemy dostać wpływa również to, czy jesteśmy singlem, czy mamy na utrzymaniu rodzinę – bank szacuje średnie koszty utrzymania na podstawie ilości osób na utrzymaniu, oraz uśrednionych kosztów życia, uzależnionych od wielkości miasta, w jakim mieszkamy. Inną zdolność kredytową będzie miała więc rodzina z jednym dzieckiem, a inną z czterema. Na sam koniec, przed podjęciem decyzji kredytowej, bank sprawdza również informacje jakie figurują na nasz temat w BIK.

Czym jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja, która gromadzi informacje na temat tego, ile razy, oraz w jakich kwota pożyczaliśmy pieniądze z instytucji finansowych, dotyczy to również wszystkich zakupów na raty. Z BIK bank może się dowiedzieć, czy jesteśmy dobrym płatnikiem, czyli czy na bieżąco wywiązywaliśmy się ze zobowiązań finansowych, na które się decydowaliśmy. Im mniej opóźnień i niespłaconych pożyczek tym większe prawdopodobieństwo, że bank udzieli nam kredytu, a dodatkowo zrobi to na korzystniejszych warunkach. Historia kredytowa jest dosyć ważnym elementem, jakie banki biorą pod uwagę oceniając potencjalnego kredytobiorcę, szczególnie przy większych kredytach, jak na przykład kredyt hipoteczny. Brak historii kredytowej, paradoksalnie nie działa na naszą korzyść – bankowi jest trudniej ocenić, czy jesteśmy godnym zaufania klientem i ryzyko związane z udzieleniem nam kredytu wlicza sobie w koszty dodatkowe kredytu podwyższając prowizję lub oprocentowanie.

Kategorie: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *