Przygotuj się do sezonu

Najprostszym rozwiązaniem będzie oddanie go do odpowiedniego serwisu. Jeżeli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy lub czujemy, że sami możemy to zrobić, to jest to jak najbardziej możliwe. Wystarczy wykonanie kilku czynności.

Umyj go

zacznij od czynności najprostszej. Jest to szczególnie ważne, jeżeli warunki, w których był trzymany w miesiącach zimowych nie były najlepsze lub jeżeli odstawiłeś rower do garażu brudny. Jeżeli myjesz go na słońcu i chcesz uniknąć smug na lakierze, to wytrzyj go do sucha.

Dętki i opony

sprawdź, czy dętki posiadają odpowiednią ilość powietrza. Zbyt niskie ciśnienie znacząco obniży komfort Twojej jazdy. Jeżeli nie wiesz, jakie Twój rower powinien mieć ciśnienie, to sprawdź bok opony. Tam powinny być wszystkie informacje. Jeżeli nie jesteś pewien czy z dętki nie ulatuje powietrze napompuj ją i umieść pod wodą. Jeżeli pojawią się pęcherzyki powietrza konieczne będzie załatanie lub zakup nowej dętki. Przyjrzyj się również, jak wygląda bieżnik w oponie, czy nie pojawiły się na nim pęknięcia lub wybrzuszenia.

Temperatura rośnie z każdym tygodniem, pojawiły się pierwsze kwiaty, a już niedługo drzewa zaczną się zielenić. To wszystko może oznaczyć tylko jedno. Rozpoczyna się nowy sezon rowerowy, a wraz z nim pojawia się pytanie, co zrobić, jeżeli nie chcemy kupować nowego sprzętu a w tym, który posiadamy pojawiły się pewne mankamenty?

Sprawdź koła

warto również zająć się centrowaniem kół. Pamiętaj, że koła muszę kręcić się prosto w dwóch płaszczyznach. Pionowej, gdy trzymamy rower kołami do góry i poziomej, gdy kładziemy go bokiem. Felga koła nie może haczyć o hamulec.

Przygotuj łańcuch

wpierw oczyść go z ubiegłorocznych zabrudzeń. Możesz to zrobić przykładowo za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Następnie przygotuj nowy olej, którym ponownie nasmarujesz łańcuch. Pamiętaj, aby używać do tego odpowiednich produktów. Olej z domowej szafki z pewnością nie spełni swojego zadania. Nie zapominaj, że rower posiada też inne elementy warte nasmarowania. Mogą to być przerzutki, hamulce czy linki.

Sprawdź hamulce

przyjrzyj się, w jakim stanie są hamulce, najlepiej odkręć koła, aby uzyskać lepszy dostęp. Klocki hamulcowe muszą być w dobrym stanie, jeżeli ich wzór się zatarł koniecznym będzie ich wymiana. Jeżeli rower ma tarcze hamulcowe upewnij się, czy nie ma wycieków płynu hamulcowego oraz czy się nie zapowietrzyły. Klamki hamulcowe nie mogą chodzić zbyt luźno.

Bezpieczeństwo to podstawa

Na koniec nie zapomnij sprawdzić wszystkich śrub. Wszystkie luźnie części w rowerze zużywają się znacznie szybciej oraz zmniejszają komfort jazdy. Może być to też początek poważniejszych problemów. Upewnij się więc, że koła są poprawnie zamocowane, nie ma żadnych luzów w obrębie kierownicy oraz korby.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego swojego sprzętu, nie jesteś pewien, w jaki sposób zrobić centrowanie koła czy też wymienić klocki hamulcowe koniecznie udaj się serwisu rowerowego. Nie warto ryzykować zdrowiem swoich i innych. Jeżeli jednak wykonasz prawidłowo wszystkie wymienione czynności i Twój rower okaże się w pełni sprawny, to wszystko jest gotowe. Wystarczy wsiąść i przywitać nowy sezon rowerowy.

Kategorie: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *