Zanim zdecydujesz się na ostateczny projekt domu, musisz mieć pewność, że posiadasz wszystkie środki finansowe potrzebna na sfinalizowanie inwestycji. Jeszcze kilka lat temu dużą popularnością cieszyły się kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Niestety kryzys ekonomiczny w 2008 roku pozbawił nas złudzeń co do inwestowania w obcej walucie. Dzisiaj eksperci są co do zasady zgodni – zadłużaj się w tej walucie w której zarabiasz.

Kursy walut

Popularność kredytów w walutach obcych wynika z niskiego oprocentowania w momencie w którym waluta jest mocna. Warto jednak pamiętać, że rata, a więc i wysokość całego zadłużenia, uzależniona jest wtedy od kursu danej waluty. Kurs waluty to inaczej jej cena wyrażona w innej walucie, na przykład w złotówkach. Uzależniona jest od różnych czynników gospodarczych i ekonomicznych. Rynek walut, reaguje również wahnięciem na każde duże wydarzenie o charakterze politycznym.

Kredyt walutowy

Zwykle bardziej się opłaca wziąć kredyt w obcej walucie niż w złotówkach. Wynika to z wysokości stóp procentowych, które w strefie euro są niższe niż w Polsce. Decydując się na to rozwiązanie, należy pamiętać, że kursy walut są zmienne i zależą od wielu czynników. Nawet jeśli dzisiaj złotówka jest mocna, w przyszłości może ulec osłabieniu i raty kredytu wzrosną. Trzeba też wziąć pod uwagę spread, czyli różnicę między wartością kupna i sprzedaży danej waluty.

Polska w strefie euro

Wstępując do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się, że w przyszłości przejdzie na euro. Analitycy przewidują, że zmiana nastąpi w roku 2019, jak widać rzeczywistoś nie przystają do wyniku pracy analityków.

Kredyt w złotówkach

Obecnie to najrozsądniejsze rozwiązanie. Biorąc kredyt w złotówkach, kredytobiorca nie naraża się na ryzyko kursowe. Wadą takiego rozwiązania jest jednak duże oprocentowanie. Jego wysokość związana jest między innymi z decyzjami Rady Polityki Pieniężnej, która podwyższa stopy procentowe, aby zrównoważyć inflację. Warto jednak zauważyć, że sytuacja gospodarcza w Polsce ciągle się zmienia. To, co przed rokiem 2008 było opłacalne, później przestało mieć rację bytu. Obecnie, wysokość rat w złotówkach jet stała i stosunkowo mało wrażliwa na sytuację ekonomiczną w Europie i na świecie. Może się jednak zdarzyć, że w przyszłości kredyt w obcej walucie będzie się bardziej opłacał.

Wzrost gospodarczy

Kwestia opłacalności kredytów zależy przede wszystkim od kondycji gospodarki zarówno krajowej jak i całej Unii Europejskiej. Ostatnie kilka lat było momentem gwałtownego wzrostu oraz wielkich inwestycji w Polsce, dlatego też opcje kredytowania były dużo bardziej przychylne konsumentowi. Nie chcąc nikogo straszyć, analizy ekspertów mówią jednak o pewnym wyhamowaniu gospodarki niemieckiej wraz z początkiem 2019 roku. Czy jest to zły znak? Tego jeszcze nie wiadomo

Kategorie: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *